boğaz çakrası

Boğaz Çakrası Hakkında En Kapsamlı Bilgiler–Neden Tıkanır?|Nasıl Açılır? 1

Boğaz Çakrası Kartı
boğaz çakrası

Çakra      : Boğaz Çakra
Rengi      : Mavi
Element : Hava
Mantra   : HAAAM
Nota        : Sol
Eterik Yağlar : Lavanta, Nane, Papatya
Şifalı Taş         : Turkuaz, Aquamarin


Boğaz Çakrası Hakkında Genel Bilgiler

Boğaz çakrası beşinci çakramızdır. Boğazımızın tam ortasında bulunur. Boğaz çakramız tamamen  ifade etmek , kişisel ihtiyaçlar için  sorumluluk almak la ilgilidir. İfade etmenin geniş bir açıklaması vardır. Düşündüğümüz şeyleri sözlerle ifade edebildiğimiz gibi, giyim tarzımızla, saç stilimizle, çalıştığımız – çaba harcadığımız işlerle de yansıtabiliriz ve hepsi bizim kendimizi ifade tarzımızdır.

Başkalarıyla iletişimde başarılı olan kişilerin, spiker veya sunucuların, öğretmenlerin boğaz çakrasının geniş olduğu görülür. Bu tür kişilere baktığınızda bazı ortak noktalar görebilirsiniz. Genellikle Sözel olarak düşüncelerini çok iyi aktarabilen, hitabeti güçlü, ikna edebilen, özgüven sahibi kişiler olması umulur ve bu özellikler boğaz çakrasının alanına girer.

İnsanlarla olan ilişkiler  benliğimizle alakalıdı. Toplum içinde konuşma yapabilmemiz, kendimizi her açıdan rahat ifade edebilmemiz için özsaygımızın kuvvetli olması gerekir aksi halde bu eksikliğimizi toplum içine girmeyerek örtmeye çalışabiliz. Kendisine saygısı yüksek insanların boğaz çakrası genelde açıktır.

Sözler boğazımda düğümlendi gibi bir deyim size ne düşündürür ? Evet bu şekilde söyleyemediğimiz herşey boğaz çakrası hanesine olumsuz olarak yazılır ve zaman içerisinde çakramızın tıkanmasına sebep olur. Benzer şekilde yaşamak istediğimiz hayat tarzını yaşayamamamız, evimizin, arabamızın stilimizi yansıtmaması veya düşünce tarzımızı geliştiremememiz boğaz çakrasındaki dengesizliklere yol açabilir.

Boğaz çakrasıda göbek altı çakrasına benzer şekilde  içimize atıp ifade edemediğimiz şeylerden  dolayı çabuk kirlenir. Öncelikle bizim kendimizi olumsuz yargılamamız sonra da başkalarının bizi olumsuz eleştirmeleri bu çakramızda tıkanıklıklara yol açabilir.

Boğaz Çakrası Durumları

      +   Boğaz çakranın az çalışması  durumunda; Kişi kendini ifade etmekte zorlanır, içinden geçenleri söyleyemez. Özsaygı düşüklüğü, Kişisel sorumluluklardan kaçma, Asosyallik bu çakranın az çalışmalarının göstergesi olabilir.

     +   Boğaz çakranın çok çalışması  durumunda ise; Kişi gereksiz yere sürekli kendi hakkında konuşur, toplum içinde odak noktasının kendi olmasını ister ve bir şekilde bunu yapar, içinden geçen herşeyi filitre etmeden, düşünmeden söyleyebilir.

     +   Kalp çakramızın dengesizliğinde ;  duygusal dengesizliklerle de uğraşmak durumunda kalırız. Kendine güven, asosyallik, gevezelik, sorumluluktan kaçma, yalan söyleme alışkanlığı, ifade bozuklukları gibi davranış şekilleri boğaz çakrasının dengesizliğinden kaynaklanabilir.

     +   Kalp çakramız dengeli çalıştığında;  kişi dengeli bir duygusal yaşama sahiptir. Bu çakrası aktif olan kişiler; kendini rahatça ifade edebilen, kendine güveni olan, gerektiği yerde gerektiği şekilde davranan, kendi tarzına sahip, kişisel sorumluluklarını bilen, dinlemeyi ve konuşmayı bilen insanlardır.

Boğaz Çakrası Neden Tıkanır ?

Boğaz çakrası da diğer çakralarımız gibi doğuştan açık ve dengeli olarak aktif haldedir. Sürekli içimize attıklarımız, karşımızdaki kırılmasın diye konuşamadıklarımız, yaşamak istediğimiz şekille yaşadığımız arasında çok farklılıkların olması gibi durumlar nedeniyle tıkanabilir.

Boğaz Çakrası Nasıl Açılır ?

Çakraların açılması için çok çeşitli yöntemler vardır. Daha sonra ayrıntılı olarak blogta bu konuda yazı yazacağım için şimdilik sadece bir kaç yöntemden bahsetmek istiyorum.

Tüm çakralarımız gibi boğaz çakramızda doğuştan denge halindeydi. İfade edemediğimiz çeşitli durumların birikmesi bu çakramızın dengesizleşmesine yola açmış olabilir. Reiki çalışmalarıyla ve uyumlama ile açılabileceği gibi reiki bilmeyenler için bir kaç yöntem sıralayacağım : :

 #   Ses Terapisi : Seslerin yaydığı frekanslar farkında olmasak bile vücudumuzu etkilerler. dördüncü çakranın mantrası Haam’dır. Bu sesi yüksek sesle ve uzatarak, titreşimleri boğaz çakranızda hissedecek şekilde tekrar edebilirsiniz.

 #  Renk terapisi : Meditasyon sırasında boğaz çakrasını mavi tonlarda düşünmek faydalı olabilir. Siyah tıkanıklıkların uzaklaşarak mavi parlak bir ışığın açığa çıktığı ve bizi sardığı canlandırılabilir.

 #  Eterik Yağ Terapisi : Beşinci çakra üzerine az miktarda eterik yağlar sürülerek uygulama yapılabilir.

 #  Şifa Taşı Terapisi : Aquamarin, turkuaz gibi mavi renkli taşların yaydığı frekansı nedeniyle üzerimizde bulundurmak bu taşların yaydığı enerjilerden beşinci çakramızın faydalanması için etkili olabilir.

Not : Kök çakra hakkındaki yazıma burdan ulaşabilirsiniz

Bir Yorum

  1. Anlatım biçiminiz cidden çok başarılı, yazdıklarınız aklımda kalıcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizin alışveriş kısmı bakım aşamasındadır. En kısa sürede bitirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte Blogumuza göz atabilirsiniz. İletişim bölümünden irtibat kurabilirsiniz. Kapat