kök çakra

Kök Çakra Hakkında En Kapsamlı Bilgiler – Neden Tıkanır?|Nasıl Açılır? 1

Kök Çakra Kartı

kök çakra

Çakra      : Kök Çakra
Rengi      : Kırmızı
Element : Toprak
Mantra   : LAAAM
Nota        : Do
Eterik Yağlar : Sedir ağacı, sandal ağacı, mür ağacı
Şifalı Taş         : Kırmızı Akik, Kırmızı mercan, Yakut


Kök Çakra Hakkında Genel Bilgiler
Kök Çakra vücudumuz en alt kısmında kalan çakramızdır. İlk üç omurgamızın üzerinde, bacak aramızda bulunur. Güvenlik, teslimiyet, korku, stres, öfke, para hırsı, düşüncelerimizi hayata geçirebilmek, cinsellik, şöhret, yaşama arzusu, fiziksel enerji potansiyeli yani kısaca dünyayla ilgili herşey bu çakrayla alakalıdır. Ayrıca enerjimizin topraklanması için de kök çakranın aktif olması gerekir.

Spiritüel gelişimde en sık yapılan hatalardan biri, hemen üst çakralar üzerinde çalışıp üçüncü göz çakrasını geliştirme ve çeşitli deneyimler yaşama isteğidir. Halbuki kök çakra bizim enerji piramitimizin temelini oluşturur ve tepe çakrayla oldukça bağlantılıdır.

Kök çakranın vücuttaki simetrisi tepe çakraya denk gelmektedir ve bu ikisinin dengeli çalışması çok önemlidir. Kök çakra dünya ile, tepe çakra ise ilahi enerjiyle ilgilidir. Kök çakrası çok çalışıp tepe çakrası tıkalı olan kişilerin ilahi enerjileri hissedemeyebileceği gibi tepe çakrası çok çalışan ve kök çakrasında tıkanıklık olan kişilerde de dünyadan kopukluk görülür. Çakraların az çalışması da çok çalışmasıda iyi değildir. Önemli olan dengenin sağlanmasıdır.

Çakraların az çalışması veya çok çalışmasında şunlar görülür demek her zaman doğru olmayabilir. Basit olarak çakraların iki durumu vardır :

  •  Dengeli olma    :  Sağlıklı çalışma durumu
  •  Dengeli olmama :  Sağlıksız ve olumsuz etkilere maruz kaldığımız durum

Ya dengeli çalışır ve sağlıklıdır ya da dengesiz çalışır ve dengelenmesi gerekir. Fakat yine de genel olarak ilgili oldukları durumlar ile ilgili kendimce aşağıdaki şekilde ayırdım :

Kök Çakra Durumları

 +   Kök çakranın az çalışması  durumunda; hayattan kopukluk görülür. Sorumluluk almaktan kaçan, düşündüğü bir çok şeyi hayata geçirmekte zorlanan, spirüellikle çok fazla ilgilenen ama miskin yada uyuşuk, işlerinin bir yerinde genellikle tıkanıklık yaşayan kişilerin genelde kök çakralarıda tıkanıktır, az çalışır.

 +   Kök çakranın çok çalışması  durumunda ise; dünyaya ve maddesel şeylere aşırı önem verme görülür. Şan, şöhret, para, mal, mülke normalden daha fazla önem veren, çıkarcı, bencil, soyut kavramlarla ilgisi olmayan kişilerin genellikle kök çakrası aşırı çalışır.

 +   Kök çakramızın dengesizliğinde  ; anksiyete bozuklukları, korkular, kötü rüyalar, aşırı endişe, takıntı gibi psikolojik etkilerin yanı sıra, bu çakrayla ilgili organlarda; bel, ayak ve bacakta da fiziksel bir takım sıkıntılar görülebilir.

 +   Kök çakramız dengeli çalıştığında;  Güvenli, fiziki enerjisi yüksek, sağlıklı, kendine güvenen, cömert özellikleri görülür. Bu Kişiler elde ettikleri hiçbir fiziksel şeye aşırı bağlanmazlar. Hem dünyadaki gereksinimlerine hem de değerlerine gereken önemi verirler. Dengeli ve topraklanmasını bilen insanlardır.

Kök Çakra Neden Tıkanır ?

Kök çakra da diğer çakralarımız gibi doğuştan açık ve dengeli olarak aktif haldedir. Su, yemek, barınmak ve güvende hissetmek gibi temel ihtiyaçlarımız karşılandığında kök çakramızda dengeli halinde devam eder. Fakat bu ihtiyaçlara kolay erişememek veya bazı engellerle karşılaşmak dengemizi bozabilir. Bu çocukken olabileceği gibi büyüyünce de devam eder.

 Örneğin;  Çocukların güven hissiyatı doğuştan itibaren oluşur ve anne bunda en önemli faktörlerdendir. Çocuğun annesiyle olan bağında eksiklikler veya bir takım arızalar varsa kök çakranın dengesizleşmesi de normaldir. Ve eğer böyle bir şey olduysa çakramız ilk tıkanmalara başlamış demektir. Veya yaşam boyunca karşılaşılan bir takım maddi sıkıntılar da kök çakrada olumsuzluklara neden olabilir.

Kök Çakra Nasıl Açılır ?

Çakraların açılması için çok çeşitli yöntemler vardır. Daha sonra ayrıntılı olarak blogta bu konuda yazı yazacağım için şimdilik sadece bir kaç yöntemden bahsetmek istiyorum.

 1 –  Öncelikle  reiki uyumlaması  sırasında kişinin tüm çakralarındaki tıkanıklıklar açılır ve çakralar dengeli hala gelir. En basit, etkili ve kısa yol reiki inisiyesi almaktır.

 2 –  Ayrıca; çıplak ayakla toprağa basmak, banyo veya duş almak, ağaca sarılmak gibi topraklanmalar yapmamız gerekir.

 3 –  Bunun dışında reiki bilmeyenlerinde kullanabileceği kök çakra açmak için faydalı bir kaç yöntem paylaşmak istiyorum :

#  Ses Terapisi : Seslerin yaydığı frekanslar farkında olmasak bile vücudumuzu etkilerler. İlk çakranın mantrası Laam’dır. Bu sesi yüksek sesle ve uzatarak, titreşimleri kök çakranızda hissedecek şekilde tekrar edebilirsiniz.

Renk terapisi : Meditasyon sırasında kök çakranın parlak kırmızı tonlarda düşünmek faydalı olabilir. Siyah tıkanıklıkların uzaklaşarak kırmızının açığa çıktığı canlandırılabilir. Çok aktif olan kök çakrayı sakinleştirmek için mavi renk kullanılabilir.

Eterik Yağ Terapisi : Diz, bacaklar ve kalçalara sedir ağacı gibi kök çakranın yaplarından birisini sürebiliriz. Çakramızdan ve çakraların ilgili oldukları organlardan yağlar içeri nüfus edecektir.

Şifa Taşı Terapisi : Kırmızı mercan, akik gibi taşlar vücudumuzda taşınabilir.

Bir Yorum

  1. Detay gerektirmeyen şeyleri dahi ayrıntılarıyla anlatmışsınız. Bu yapılan okuyucuya kıymet verildiğini gösteriyor. Kafama takılan sorulara cevap bulabildim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizin alışveriş kısmı bakım aşamasındadır. En kısa sürede bitirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte Blogumuza göz atabilirsiniz. İletişim bölümünden irtibat kurabilirsiniz. Kapat