SAKRAL CAKRA

Sakral Çakra Hakkında En Kapsamlı Bilgiler – Neden Tıkanır?|Nasıl Açılır? 1

Çakra Kartı
sakral çakra

Çakra      : Sakral Çakra (Hara,Cinsel, Göbek Altı Çakrası)
Rengi      : Turuncu
Element : Su
Mantra   : VAAAM
Nota        : Re
Eterik Yağlar : Gül, yasemin, tarçın, sardunya
Şifalı Taş         : Ay Taşı


Sakral Çakra Hakkında Genel Bilgiler

Sakral Çakra ikinci çakramızdır. Hara, cinsel veya göbek altı çakrası olarak da bilinir. Göbek deliğinin iki santim alt kısmında bulunur. Bolluk, duygusal denge, cinsellik, ilham, üreticilik, yapıcılık; zevk, haz ve sevinç duygularıyla ilgilidir. Ayrıca  benliğimizin oturduğu yerdir  denilebilir.

Üzüntü, keder, olumsuzluklar ve içimize attığımız ne varsa doğrudan sakral çakramıza gider, yapışır ve burada birikir. Bu sebeple genelde  en sorunlu ve çabuk tıkanan çakramızdır .

Çoğunlukla sakral çakra boğaz çakrasıyla ilgilidir. Kişinin boğaz çakrasında tıkanıklıklar varsa doğal olarak ifade problemlerinden doğan sakral çakra tıkanıklıklarının olmasıda çok olasıdır. Her çakra birbirine bağlıdır ve çakralarımız arasında önem sıralaması yoktur. Önemli olan hepsinin dengeli ve sağlıklı çalışmasıdır.

Yin ve yang sembolünü hepimiz biliriz. Her kötünün içinde iyi, her iyinin içinde de kötü olabilir diye açıklarlar. Veya biraz değiştirirsek herkesin iyi veya kötü olduğu yanları mutlaka vardır. Bunun bilincinde olmamız gerekiyor. İlla mükemmel olmamız ve yaptığımız herşeyin hatasız olması gerekmiyor. Önemli olan o hatalardan ders çıkarabilmemiz. En iyisini yapmak her zaman en iyisi değildir belkide. Bu açıklamayı yaptım çünkü  bu çakrada tıkanıklığı olan kişilerin bir kısmında mükemmeliyetçilik hastalığı görülüyor.

Sakral çakra tıkanmasında duygusal dengesizliklerle karşılaşılır;

  • İfadesiz bir yüz, tepkisizlik olabileceği gibi,
  • Ağlanacak yerde gülen veya gülünücek yerde ağlamalar da olabilir.

Hara çakrası kuvvetli olan kişiler; insanların ying ve yang  taraflarını farketmiş kimselerdir. Bu sebeple insanları oldukları gibi kabul ederler ve yargılamazlar. Senden beklemezdim, neden böyle yaptı şimdi gibi kelimeleri bu kişilerden pek duymazsınız. Empati yetenekleri kuvvetlidir. Kendilerini de aynı şekilde kabul ettikleri için kendileri hakkında düşünürken olumsuz duygular hissetmezler. Hatalarından ders alır fakat kendilerini perişan etmezler.

Duygusallığın yanında  üretkenlik ve özgünlük  de ilgilidir göbek altı çakramız. ilham, yeni şeyler bulmak, keşfetmek bu çakramızın konusudur. Çocukken  icat çıkarma , eski köye yeni adet gibi kavramları duymuşsunuz. Ve artık bu söylemlerin psikolojik olarak olumsuz etkileri hakkında da muhtemelen fikir sahibisinizdir. Yeni fikirlere açık olmak, kısıtlamamak ve kısıtlanmamak bu açıdan önemlidir. Çocukların üretkenliklerinin, hayal güçlerinin kısıtlanması sakral çakra tıkanıklıklarının çocukken başladığı anlamına gelebilir.

Ama tabii ki çakralar sonradan tekrar dengeli ve sağlıklı olabilir bunlar için yapmamız gereken çalışmalar var fakat daha önce sakral çakranın az, çok veya dengesiz olduğunda neler olabileceğinden bahsetmek istiyorum :

Sakral Çakra Durumları

     +    Sakral çakranın az çalışması  durumunda; hayattan keyif almakta zorluk çekme, ikili ilişkilerde problemler, üretken olamama, sürekli başkalarını suçlama, eleştirme ve öfkelenme durumları görülebilir. İçine kapanık, asosyal kişilere dikkat edildiğinde sakral çakralarında sıkıntılar olduğu görülebilir.

     +   Sakral çakranın çok çalışması  durumunda ise; yine hayattan keyif almakta zorluk, tatmin olmama, hep daha iyisi olabilirdi demek, en iyisini istemek ve genellikle iyinin de daha iyisi olduğundan dolayı, tatmin olmakta zorluk yaşama durumları görülebilir

     +   Sakral çakramızın dengesizliğinde ;  Panik ataklar, bunalım, depresyon, cinsel aktivite bozuklukları, duygusal dengesizlikler veya duygusal yoksunluk görülebilir.

     +   Sakral çakramız dengeli çalıştığında;  Hayattan keyif alan, zevkleri olan fakat aşırıya kaçmayan orta yoldan giden, insanları değiştirmek yerine, herkese değer veren ve oldukları gibi kabul eden kişiler ortaya çıkar. Kişileri yargılamak yerine olayları yargılarlar ve anlamaya çalışırlar.

Sakral Çakra Neden Tıkanır ?

Sakral çakra da diğer çakralarımız gibi doğuştan açık ve dengeli olarak aktif haldedir. Aslında bu çakramızı mıktanıs gibi düşünebiliriz. İçimize attığımız her olumsuzluk, duygusal yaralanmalar, kötü hisler,kısıtlanmışlıklar hep buraya çekilir. Çocukken duyduğumuz icat çıkarma lafından tutunda, çok söylemek isteyip söyleyemediğimiz şeylere kadar herşey bu çakramızda tıkanmalara neden olabilir.

Sakral Çakra Nasıl Açılır ?

Çakraların açılması için çok çeşitli yöntemler vardır. Daha sonra ayrıntılı olarak blogta bu konuda yazı yazacağım için şimdilik sadece bir kaç yöntemden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle reiki uyumlaması sırasında kişinin tüm çakralarındaki tıkanıklıklar açılır ve çakralar dengeli hala gelir. En basit, etkili ve kısa yol  reiki inisiyesi   almaktır ve reiki uygulamasıyla da açılabilir. Fakat reiki bilmiyorsanız da çeşitli yöntemler uygulayabilirsiniz.  Sakral çakra açmak için faydalı bir kaç yöntem :

#  Ses Terapisi : Seslerin yaydığı frekanslar farkında olmasak bile vücudumuzu etkilerler. İlkinci çakranın mantrası Vaam’dır. Bu sesi yüksek sesle ve uzatarak, titreşimleri sakral çakranızda hissedecek şekilde tekrar edebilirsiniz.

Renk terapisi : Meditasyon sırasında sakral çakranın turuncu tonlarda düşünmek faydalı olabilir. Siyah tıkanıklıkların uzaklaşarak turuncunun açığa çıktığı canlandırılabilir. Çok aktif olan sakral çakrayı sakinleştirmek için indigo renk kullanılabilir.

Eterik Yağ Terapisi : İkinci çakra üzerine az miktarda eterik yağlar sürülerek uygulama yapılabilir.

Şifa Taşı Terapisi : Ay taşının dengeyi sağlama ve rahatlatma özellikleri olduğu söylenir. Vücudunuzda ay taşı bulundurabilirsiniz.

Not : Kök çakra hakkındaki yazıma burdan ulaşabilirsiniz

Bir Yorum

  1. çeşitli sayfalara yorum yollamaktan nefret ederim ancak yazınız kaliteli bir yorumu hak etmiş. çakralar hakkında ne arasam googleda sizin sayfanız çıkıyor. Whatsappdan yazıyorum size…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizin alışveriş kısmı bakım aşamasındadır. En kısa sürede bitirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte Blogumuza göz atabilirsiniz. İletişim bölümünden irtibat kurabilirsiniz. Kapat