solar pleksus

Solar Pleksus Çakra Hakkında En Kapsamlı Bilgiler – Neden Tıkanır?|Nasıl Açılır? 2

Solar Pleksus Çakra Kartı

solar pleksus

Çakra      : Solar Pleksus Çakra (Mide, Göbek Çakrası)
Rengi      : Sarı
Element : Ateş
Mantra   : RAAAM
Nota        : Mi
Eterik Yağlar : Limon, Zencefil, Kekik, Melisa
Şifalı Taş         : Amber, Kaplan gözü


Solar Pleksus Çakra Hakkında Genel Bilgiler

Solar Pleksus Çakra üçüncü çakramızdır. Göbek deliğinin üstünde bulunur. Mücadeleci güç,kuvvet, iktidar, amaçlarımız, niyetlerimiz ile alakalı çakramızdır. Ayrıca benlik yani  ego merkezimizdir  diyebiliriz. Diğer bir değişle kişinin evrendeki yerini bilmesiyle ilgi çakrasıdır.

Ateş tabiatlı çakramız olduğundan dolayı öfke, sinir, kin, asabilik duyguları, azim, başarılı olma, liderlik solar pleksus çakramızın alanına girer.

Mide çakramız  sosyal ilişkiler imizle çok ilgilidir. Anne ile çocuk arasındaki eterik bağ doğuştan itibaren burda oluşur ve hiç kopmaz. Ayrıca ne zaman bir kişiyle ilişki kursak burda bir eterik bağ oluşur ve ilişkinin sağlamlığana oranla bu bağda güçlenir. Bir kişiyle bağ kurulduğunda her çakramızda bağ oluşur ama solar pleksus çakramız bu etkileşimlerin merkezidir.

Bu çakra aynı zamanda  Şifa merkezi  olarak da bilinir. Spiritüel şifayla ilgilidir. Bedenini sağlıklı tutma niyetinde olan kişilerin, spor yapanların mide çakrası genellikle açıktır. Şifacı yönleri güçlü olanlarda bu merkezin çok geniş olduğu söylenir

Her çakramız doğuştan açık ve sağlıkldır fakat zaman içinde çeşitli yaşantılar sonucu tıkanmalar olabilir. Mide çakramız geçmişte bizi öfkelendiren durumlardan dolayı ya da başarısızlıklarımızdan dolayı tıkanmış olabilir. Bu çakranın konusuyla ilgili herhangi bir olumsuzluk olduysa solar pleksus çakrasına doğru mıknatıs gibi çekilmiş ve zamanla çakra dengesizliklerine yol açılmış olabilir. Ama tabii ki çakralar sonradan tekrar dengeli ve sağlıklı olabilir bunlar için yapmamız gereken çalışmalar var fakat daha önce mide çakrasının az, çok veya dengesiz olduğunda neler olabileceğinden bahsetmek istiyorum :

Solar Pleksus Çakra Durumları

      +   Solar Pleksus çakranın az çalışması  durumunda; Panik atak, depresyon, bunalım, kararsızlık, emin olamama, mutsuzluk ve öfke sıkıntıları görülebilir. Kontrolsüz duygular oluşur. Kişi duygularını engelleyebilir. Astral olarak ta akıl karışıklıklarına yol açtığı söylenebilir.

     +   Solar Pleksus çakranın çok çalışması  durumunda ise; Benciklik had safhadadır. Her durumda önce kendilerini düşünürler, başkalarını önemsemezler. Alttan alma diye tabir edilen duruma rastlamak çok zordur bu tarz kişilerde. Öfke problemi yaşayabilirler. Çabucak ve küçük şeylere bile sinirlenebilirler.

     +   Solar Pleksus çakramızın dengesizliğinde ;  duygusal dengesizliklerle de uğraşmak durumunda kalırız. Kontrolsüz duygular, ani tepkiler, duyguların bastırılması bu çakraların dengesizliğiyle alakalıdır. Böbrek üstü bezlerindeki problemler mide çakrası ile ilgili olabilir.

     +   Solar Pleksus çakramız dengeli çalıştığında;  kişi dengeli bir duygusal yaşama sahiptir. Bu çakrası aktif olan kişiler; kendinden emin, mutlu, kararlı, sakin ve huzurlu kişilerdir.

Solar Pleksus Çakra Neden Tıkanır ?

Mide çakrası da diğer çakralarımız gibi doğuştan açık ve dengeli olarak aktif haldedir. Zamanla yaşanılan başarısızlıklar, kendinizi motive eksikliği gibi durumlar bu çakranın tıkanmasına neden olabilir. Oluşturduğumuz ve ulaşmakta zorluklar yaşadığımız niyetlerimizin sonuçlanmaması da tıkanıklıklara neden olabilir.

Solar Pleksus Çakra Nasıl Açılır ?

Çakraların açılması için çok çeşitli yöntemler vardır. Daha sonra ayrıntılı olarak blogta bu konuda yazı yazacağım için şimdilik sadece bir kaç yöntemden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle  reiki uyumlaması  sırasında kişinin tüm çakralarındaki tıkanıklıklar açılır ve çakralar dengeli hala gelir. En basit, etkili ve kısa yol reiki inisiyesi almaktır ve reiki uygulamasıyla da açılabilir.Fakat reiki bilmiyorsanız da çeşitli yöntemler uygulayabilirsiniz.  Solar pleksus çakrasını açmak için faydalı bir kaç yöntem :

#  Ses Terapisi : Seslerin yaydığı frekanslar farkında olmasak bile vücudumuzu etkilerler. İlkinci çakranın mantrası Raam’dır. Bu sesi yüksek sesle ve uzatarak, titreşimleri mide çakranızda hissedecek şekilde tekrar edebilirsiniz.

Renk terapisi : Meditasyon sırasında mide çakrasını  sarı  tonlarda düşünmek faydalı olabilir. Siyah tıkanıklıkların uzaklaşarak  sarı  bir ışığın açığa çıktığı ve bizi sardığı canlandırılabilir. Çok aktif olan mide çakrasını sakinleştirmek için mor renk kullanılabilir.

Eterik Yağ Terapisi : üçüncü çakra üzerine az miktarda eterik yağlar sürülerek uygulama yapılabilir.

Şifa Taşı Terapisi : Amber, kaplan gözü, kehribar gibi sarı renge karşılık gelen taşları üzerimizde bulundurmak bu taşların yaydığı enerjilerden mide çakramızın faydalanması için etkili olabilir.

Not : Kök çakra hakkındaki yazıma burdan ulaşabilirsiniz

2 Adet Yorum

  1. İçerikte anlattıklarınız faydalı, doğru sandığım yanlış şeyleri öğrendiğimde şaşırdım, çok teşekkürler sitenizi artık her fırsatta takip edeceğim.

  2. Hırsla Çalışmaya Devam Ederseniz Çok Daha.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizin alışveriş kısmı bakım aşamasındadır. En kısa sürede bitirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte Blogumuza göz atabilirsiniz. İletişim bölümünden irtibat kurabilirsiniz. Kapat